Nauka języka obecnego nie powinna być pospieszana, ale można wykorzystać parę sztuczek, które pomagają zapamiętać więcej słówek i lepiej przyswoić sobie zasady gramatyki. Nie wymaga to większych nakładów pracy i przeważnie ogranicza się do wprowadzania języka do swojej codzienności w bardziej naturalny sposób, niż jest to możliwe w czasie zajęć w szkole czy przerabiania kursu online.
1. Staraj się oglądać seriale bez włączonych napisów
Jeśli należysz do osób, które lubią wieczorami poznawać nowe tytuły serialowe albo filmowe, spróbuj raz na jakiś czas oglądać je z oryginalnym głosem i wyłączonymi polskimi napisami. W ten sposób nie tylko wysilasz swój mózg do szybszego przyswajania mówionych przez aktorów zdań, ale także poznajesz wymowę i uczysz się bardziej potocznego zastosowania gramatyki. Jeśli na co dzień nie oglądasz seriali, równie dobrze możesz poszukać obcojęzycznych kanałów na YouTube i uczyć się słów związanych ściśle z twoimi zainteresowaniami. Aby taka nauka miała sens, nie musi być intensywna, ale warto często ją powtarzać.
2. Zdobądź kontakt do native speakera
Native speakerzy to osoby, które pochodzą z krajów anglojęzycznych albo których angielski był pierwszym w pełni opanowanym językiem. Osoby, które korzystają z ich pomocy i usług, często deklarują, że nauka idzie im znacznie szybciej. Native speaker może zwrócić Ci uwagę na to, co naprawdę jest istotne w języku, czego lepiej unikać i jak korzystać z angielskiego w praktyce. Do tego od razu uczysz się prawidłowej wymowy, którą ciężko jest przyswoić na lekcjach w szkole, a ty, bardziej niemożliwe, kiedy korzysta się z kursu wyposażonego w syntezator mowy. Do tego ma się poczucie, że nauka zmierza w dobrą stronę.
3. Skup się na dziedzinie, która jest Ci najbardziej potrzebna
Jeśli nie uczysz się na żadne zaliczenie albo chcesz się skupić na czymś naprawdę pomocnym w życiu, postaw na naukę słownictwa branżowego lub skup się na tej części języka, która może okazać się dla Ciebie najważniejsze. Jeśli wiesz, że twój przyszyły zawód może wiązać się z pisaniem formalnych maili, to zacznij ćwiczyć to już dziś. W ten sposób ominiesz naukę niepotrzebnych słówek i formuł, których nie użyjesz w praktyce, a nawet jeśli będziesz zmuszony to zrobić, to z łatwością znajdziesz je w Internecie. Skup się na tym, co naprawdę może Ci się przydać i na tym, co interesuje Cię w znacznym stopniu.
4. Regularnie wracaj do starych słówek
Jeśli uczysz się za pomocą fiszek albo często przyswajasz nowe słownictwo, postaraj się wracać co jakiś czas do niego, na przykład po tygodniu, potem po miesiącu. W ten sposób nie zapomnisz go przez długie lata i będziesz mógł skorzystać z niego, kiedy przyjdzie na to szansa. To bardzo pomocna strategia, zwłaszcza w przypadku słownictwa branżowego. Jeśli uczysz się go do pracy, to na pewno prędzej czy później Ci się przyda, nawet jeśli obecnie go nie używasz. Miej to zawsze z tyłu głowy i uczyń z tego motywację. Jeśli nie będziesz regularnie wracać do znanych słówek, bardzo szybko zaczniesz ich zapominać.
5. Czytaj teksty po angielsku
Czytanie to ważna część nauki. Wiele osób jest w stanie bez problemu porozumiewać się w języku angielskim, ale ciężko jest im pisać, czy nawet czytać poprawnie. Dlatego od czasu do czasu sięgnij po książkę napisaną po angielsku albo blogi prowadzone przez anglojęzycznych specjalistów. W ten sposób rozwijasz mocniej swoją bazę słownictwa i uczysz się, jak zapisywać słowa fonetycznie. Bez tego może być Ci ciężko komunikować się z kontrahentami zza granicy albo złożyć reklamację, jeśli jakiś produkt zamówiony na AliExpress dojdzie do Ciebie w kilku kawałkach. Nigdy nie zaniedbuj pisania i czytania w danym języku.