Kiedy zacząć naukę czytania?

Nauka czytania kojarzy się z nudnym i męczącym zajęciem w szkole. Tak być nie musi, bo można też uczyć się poprzez zabawę.

Na rynku jest sporo książeczek, które pomagają dziecku uczyć się literek poprzez rysowanie. Można np. rysować określone kształty i dowiadywać się, że wąż ma kształt podobny, do litery S, a rozłożona drabina to A. W ten sposób nauka przychodzi łatwiej, bo jest powiązana z obrazami.

Przedszkole prywatne plusy i minusy

Aby powiązać ją też z dźwiękami, można wykorzystać grające gry edukacyjne, gdzie po naciśnięciu określonego koloru czy kształtu dziecko słyszy daną literę. Jednak nic nie zastąpi czytania, i jeśli w codziennym życiu dziecka go zabraknie, maluch nie będzie miał szansy nauczyć się czytania.

Dobrze, by dziecko lubiło bajki czytane przez rodziców – to sprowokuje je do czytania samodzielnego w przyszłości. Na początek mogą to być krótkie i proste książeczki oparte głównie na obrazkach. Z czasem warto zachęcać dziecko do czytania coraz dłuższych treści. Najważniejsze, by była to dobra zabawa, a nie przykry obowiązek.