Nauka w szkole średniej albo w szkole podstawowej może sprawiać spore problemy. Często zwala się to na ciężki materiał do przyswojenia albo brak wyczucia nauczyciela, ale zazwyczaj to postawa uczniów i ich podejście na szkoły są winne ich słabszym wynikom. Oceny można jednak łatwo podciągnąć, korzystając z kilku sprawdzonych metod, które nie zmuszają Cię do marnowania większej ilości czasu niż do tej pory.
1. Korzystaj z fiszek
Fiszki są kojarzone głównie z nauką słówek na język obcy, ale można wykorzystać je na tysiące innych sposobów. Doskonale sprawdzą się za każdym razem, gdy będziesz musiał nauczyć się na pamięć definicji jakiegoś zjawiska na dowolny przedmiot. Mogą służyć oczywiście do nauki trudnego słownictwa, bo za ich pomocą można od razu ćwiczyć pisownię oraz wymowę, ale w przypadku pojęć biologicznych, reakcji chemicznych albo wzorów na matematykę też doskonale się sprawdzą. Można przygotować je też w ramach powtórki przed sprawdzianem i szybko skorzystać z nich na przerwie albo zaraz po wejściu do sali.
2. Ucz się z kimś
Nauka z kimś to dla wielu osób doskonały sposób na naukę. Są co prawda uczniowie, którzy znacznie lepiej będą czuli się w samotności, z ulubioną muzyką albo serialem lecącym w tle, ale zdecydowanie można zaliczyć ich do wyjątków. Praca w grupie, nawet jeśli każda osoba robi co innego, zmusza Cię niejako do wyrwania w nauce. Kiedy widzisz, że wszyscy razem pracują, nie wstydzisz się nagle przerwać i przerzucić się na inne zajęcie. Motywujecie się nawzajem, a do tego czasem możecie coś sobie wytłumaczyć, co pomaga zapamiętać jeszcze lepiej przerabiany obecnie przez Ciebie materiał.
3. Oglądaj tematyczne filmiki na YouTube
Nauczyciele publikujący swoje materiały na YouTube bardzo często potrafią lepiej wytłumaczyć Ci materiał, niż nauczyciele prowadzący twoje zajęcia. Jeśli często przesiadujesz na tej platformie, spróbuj wyszukać dla siebie kanały, których prowadzący będzie Ci odpowiadał i zacznij się z nimi uczyć. Nie chodzi o to, żebyś poświęcał swój czas wolny na oglądanie edukacyjnych filmów, ale żebyś zaczął robić to w czasie, kiedy i tak się uczysz. Jeśli czujesz, że nikt nie wytłumaczył Ci porządnie materiału, to koniecznie sięgnij po takie rozwiązanie. Być może nauczyciel z YouTube zastąpi Ci w pełni korepetycje.
4. Samodzielnie wykonuj swoje notatki
Notatki wykonywane samodzielnie maksymalnie pomagają Ci zapamiętać opisany materiał. Kiedy to nauczyciel je dyktuje, jesteś w stanie całkowicie się wyłączyć i automatycznie zapisywać dolatujące do Ciebie słowa. Kiedy tworzysz je sam, musisz być cały czas skupiony i przetwarzasz informacje, które do Ciebie docierają. Już w sam ten sposób zapamiętujesz więcej, ale dodatkowo zapisujesz wszystko swoimi słowami, dzięki czemu potem łatwiej jest Ci zrozumieć materiał. W czasie zapisywania na bieżąco zauważasz, czego nie rozumiesz i od razu możesz dopytać nauczyciela prowadzącego, zamiast zostawać samemu z wątpliwościami.
5. Bądź aktywny na lekcjach
Nie każda lekcje będzie na tyle interesująca, żeby przez cały czas przyciągać do siebie twoją uwagę. Nie na każdych zajęciach w ogóle musisz uważać, bo część z nich na pewno będzie dla Ciebie zupełnie bezwartościowa. Ale te przedmioty, na których naprawdę Ci zależy, postaraj się traktować serio i bądź na nich aktywny. Możesz wykorzystać w tym celu pytania, zadawane przez Ciebie albo nauczyciela. Takie zachowanie nie ma na celu popisanie się wiedzą albo przypodobanie się wychowawcy, ale zmuszenie się do utrzymania uwagi na tym, o czym jest lekcja, a nie na tym, o czym akurat rozmawiają twoim znajomi.
Bardzo pomocne jest słuchanie ludzi, którzy są ekspertami w danej dziedzinie naukowej i opowiadają o temacie z pasją. Jest to zaraźliwe…