Aktualności

15 marca 2019 20:22 | Aktualności

Tydzień pod znakiem matematyki!

Z inicjatywy organizacji World Education Games od 2007 roku w dniu 12. marca obchodzony jest Dzień Matematyki. Główną ideą obchodów święta jest pokazanie uczniom innej strony tej dziedziny nauki poprzez gry i zabawy matematyczne. W tym roku z tej okazji odbył się w naszej szkole konkurs „Matematyka dzika” czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką. Odpowiedzi na pytania konkursowe nie wymagały dużej wiedzy matematycznej, jedynie chęci do zabawy i wyzbycia się przekonania, że każde zadanie matematyczne wymaga trudnych obliczeń. Wszystkie pytania podsumowane były ciekawostką związaną z przyrodą – uczniowie zobaczyli inną stronę „królowej nauk”: ciekawą, zabawną, często zaskakującą.

14. marca natomiast odbył się po raz siódmy w naszej szkole Dzień Liczby π – najbardziej znanej liczby na świecie. Uczniowie utrwalili sobie pojęcie liczby π oraz poszerzyli swoją wiedzę na temat jej znaczenia w matematyce i życiu. Poznali również „Panią Ludolfinę” z mniej formalnej strony (nazwa „ludolfina” pochodzi od imienia matematyka holenderskiego Ludolfa van Ceulena, który w 1610 roku obliczył wartość liczby π z dokładnością do 35 cyfr po przecinku) – w piosence, poezji, a także jako sposób porozumiewania się z inną cywilizacją…

Potem uczniowie malowali liczbami π. Obrazki logiczne to łamigłówki, rozwiązanie których jest bardzo dobrym treningiem mózgu – a trening „szefa szefów w naszym organizmie” świetnie wpisuje się w obchodzony właśnie Światowy Tydzień Mózgu.

Nie zapomnieliśmy również o znanych matematycznych geniuszach, którzy obchodzili w tym dniu urodziny – o 140. rocznicy urodzin Alberta Einsteina oraz o trzy lata młodszego Polaka Wacława Franciszka Sierpińskiego.

Urodziny i święta to najlepsza okazja na coś słodkiego – zajadaliśmy się więc „π-babeczkami”.

Tydzień pod znakiem matematyki minął kreatywnie i pracowicie!

Przeczytano: 153 razy. Wydrukuj|Do góry

Tydzień pod znakiem matematyki!