Aktualności

04 marca 2019 19:14 | Aktualności

Gimnazjaliści zdobywcami II miejsca w I Powiatowym Konkursie Historycznym Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci

Dnia 1 marca 2019 r. w Auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej rozpoczął się I Powiatowy Konkurs Historyczny Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni pod hasłem „Nie jesteśmy żadną bandą”. Rozpoczęcie konkursu poprzedziło otwarcie wystawy „Czas niezłomnych” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Lądeckie gimnazjum reprezentowali dwaj uczniowie, którzy pomyślnie przeszli eliminacje konkursowe na etapie szkolnym.

W czasie II etapu konkursu uczniowie reprezentujący 13 szkół z terenu powiatu kłodzkiego odpowiadali, za pomocą pilotów, na pytania testowe wyświetlane na ekranie. Najpierw odbyły się 3 tury po 5 pytań. Po każdej odpowiedzi na pytanie były wyświetlane wyniki, a nauczyciele historii objaśniali prawidłowe odpowiedzi. Po tej części wyłoniono 6 drużyn w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne, które zmierzyły się z 7 pytaniami finałowymi. Ostatecznie Gimnazjum Publiczne im. gen. Stanisława Maczka w Lądku Zdroju, reprezentowane przez Miłosza Krzonkallę i Łukasza Kusia, zajęło drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów.

Po emocjonującym finale nauczyciele i uczniowie udali się do przygotowanej dla nich kawiarenki, gdzie mogli częstować się domowym ciastem.

Na zakończenie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się spektakl przygotowany przez uczniów ZSO. Uczestnicy konkursu, opiekunowie uczniów oraz zaproszeni goście mogli poznać fakty z życia Danuty Siedzikówny „Inki”, Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza, Józefa Kurasia „Ognia” i innych żołnierzy niezłomnych, walczących o wolność Polski z sowieckim zaborcą i jego poplecznikami. Fragmenty wierszy i prozy przeplatane były urywkami filmów i młodzieżowymi utworami poświęconymi „Wyklętym”.

Na koniec cała sala w hołdzie bohaterom odśpiewała hymn narodowy.

Po tej wzruszającej uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły, który podziękował wykonawcom, nauczycielom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej podniosłej uroczystości i nastąpiło wręczenie nagród wszystkim uczestnikom finału. Zwycięzcom składali gratulacje zaproszeni goście.

Jak wysoką rangę miał konkurs, świadczy lista sponsorów – fundatorów nagród: Instytut Pamięci Narodowej / Oddział we Wrocławiu, Fundacja Kwartalnika „Wyklęci”, Dolnośląski Kurator Oświaty, Fundacja im. gen. Józefa Bema przy Szkole Podstawowej nr 1 w Bystrzycy Kłodzkiej, Gmina Bystrzyca Kłodzka, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bystrzycy Kłodzkiej, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kłodzku, Nadleśnictwo Bystrzyca Kłodzka, Dyrektor Przedszkola Nr 2 w Bystrzycy Kłodzkiej, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej i patronów konkursu: Ordynariusz diecezji świdnickiej ks. Bp. Ignacy Dec, Senator RP Aleksander Szwed, Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, Dolnośląski Kurator Oświaty – Roman Kowalczyk, Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej Renata Surma.

Opiekę medialną nad konkursem sprawowali: Telewizja Polska Program 3 – Ośrodek we Wrocławiu, Nasz Dziennik, Kwartalnik „Wyklęci”, Wiadomości Bystrzyckie, DKL24.

Przeczytano: 87 razy. Wydrukuj|Do góry

I Powiatowy Konkurs Historyczny Żołnierze Niezłomni – Żołnierze Wyklęci